| Mapa witryny | Forum | Kontakt



Jacek Dehnel - poeta, prozaik, tłumacz, zajmuje się również twórczością plastyczną (malarstwo, rysunek). Urodzony 1 maja 1980 r. w Gdańsku, ukończył V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku-Oliwie, a następnie Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w 1999 r. zbiorem opowiadań Kolekcja. Jest laureatem licznych nagród literackich, m.in. w konkursach: Czerwonej Róży, prozatorskim Wydawnictwa Znak, literackim Miasta Gdańsk, im. Herberta, Rilkego, Bierezina, Baczyńskiego, Poświatowskiej oraz Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2007). Tłumaczył poezję Osipa Mandelsztama i Philipa Larkina. Publikował w "Kwartalniku Artystycznym", "Przeglądzie Artystyczno-Literackim", "Studium", "Toposie", "Tytule" i in. Jego wiersze ukazały się w przekładzie na wiele języków: baskijski, francuski, gaelic, łotewski, słowacki, słoweński. Od września 2006 r. wraz z muzykiem Tymonem Tymańskim i dziennikarzem Maciejem Chmielem prowadzi w Telewizji Polskiej program kulturalny "ŁOSssKOT". Zasiada w Radzie Programowej Galerii Zachęta. Jest felietonistą portalu Wirtualna Polska (dział Książki). Mieszka w Warszawie.

Poezja: Żywoty równoległe Kraków, Zielona Sowa 2004, Wyprawa na południe Tychy, Teatr Mały w Tychach 2005, Wiersze Warszawa, Lampa i Iskra Boża 2006, Brzytwa okamgnienia Wrocław, Biuro Literackie 2007.

Proza: Kolekcja Gdańsk, Marpress 1999, Lala Warszawa, WAB 2006, Rynek w Smyrnie Warszawa, WAB 2007.

Przekłady: Philip Larkin, Zebrane Wrocław, Biuro Literackie 2008.
Powrót do Pory Prozy


Andrzej Niewiadomski - ur. w 1965 r. poeta, krytyk, badacz literatury, redaktor. Doktor nauk humanistycznych UMCS, pracuje jako adiunkt w Zakładzie Literatury Współczesnej w Instytucie Filologii Polskiej tej uczelni. Pomysłodawca i współredaktor kwartalnika literackiego "Kresy", jednego z najważniejszych pism literackich w kraju, w którym publikował wiersze, recenzje, szkice oraz teksty naukowe. Zamieszczał je również m.in. w "Odrze", "Twórczości", "Pamiętniku Literackim", "Tekstach Drugich", "Arkadii", "Akcencie", "Znaku", "Pracowni". Autor książek literaturoznawczych, a także pięciu tomów poezji., które doczekały się tłumaczenia na wiele języków: angielski, niemiecki, rosyjski, słowacki, słoweński, bułgarski. W 2001 r. otrzymał Nagrodę Rektora UMCS za pracę naukową. Uczestniczy w jury konkursów poetyckich i prozatorskich, prowadzi odczyty i spotkania poświęcone literaturze XX wieku i literaturze najnowszej - w kraju i za granicą. Mieszka w Lublinie.

Poezja: Panopticum i inne wiersze, Lublin 1992, Niebylec. Wiersze i listy Warszawa 1994, Prewentorium 21 wierszy i pół Lublin 1997, Kruszywo Legnica 2001, Locja. 73 wiersze Kraków 2005

Książki naukowe: Niebliskie wyprawy. Jerzy Zagórski i poetycka przygoda nowoczesności Lublin 2001.
Powrót do Pory Prozy


Tomasz Cieślak-Sokołowski - ur. 1980 r., doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, krytyk literacki, zastępca redaktora naczelnego sieciowego czasopisma "Dynamis". Autor książki Mój wszechświat uczyniony. O poezji Janusza Szubera. Swoje teksty publikuje na łamach "Tygodnika Powszechnego", "Tygla Kultury", "Dekady Literackiej", "FA-artu", "Pograniczy", "Opcji". Mieszka w Krakowie.
Powrót do Pory Prozy


<< powrót

Strona główna |
Kocham Radom | Kochają Radom | Aktualności | Radom i region | Kochamy Radom | Kontakt|