| Mapa witryny | Forum | KontaktStowarzyszenie Kocham Radom członkiem grupy partnerskiej Partnerstwo Puszczy Kozienickiej LOKOMOTYWA

Stowarzyszenie Kocham Radom zostało 5 września na spotkaniu w dniu w siedzibie Nadleśnictwa Kozienice w Pionkach oficjalnie przyjęte do grupy partnerskiej Partnerstwo Puszczy Kozienickiej LOKOMOTYWA.

Zbigniew Belowski, Prezes Zarządu grupy partnerskiej poinformował o wybraniu LOKOMOTYWY koordynatorem tworzenia odcinka Szlaku Bursztynowego na terenie Ziemi Radomskiej. Szlak Bursztynowy to europejska sieć ścieżek rowerowych, jaka połączy Bałtyk z Adriatykiem. Na trasie Szlaku znajdują się historyczne miasta i regiony oraz cenne przyrodniczo tereny.

Szlak Bursztynowy ?Przyroda, tradycja i ludzie? to polsko-słowacko-węgierska inicjatywa ekoturystyczna realizowana wzdłuż cennego przyrodniczo i kulturowo historycznego traktu od Budapesztu przez Bańską Szczawnicę po Kraków (Budapeszt-Kraków Greenway), a docelowo także od Krakowa Doliną Wisły po Morze Bałtyckie (Kraków-Gdańsk Greenway). Trasa dziedzictwa, którą tworzy międzynarodowy szlak rowerowy oraz lokalne pętle tematyczne, eksponuje unikalne wartości zakątków Bursztynowego Szlaku, ich przyrodę, tradycje, lokalną kuchnię, rzemiosło, sztukę, imprezy i jarmarki.

Na terenie Ziemi Radomskiej Szlak poprowadzi od Lipska przez Zwoleń, Czarnolas, Garbatkę-Letnisko, Pionki, Kozienice, Warkę i dalej do Góry Kalwarii i Warszawy. Na jego trasie znajdzie się tzw. pętla tematyczna obejmująca Puszczę Kozienicką i jej atrakcje, w tym m.in. Pionki i Skansen Leśnej Kolejki Wąskotorowej oraz puszczańskie rezerwaty.

Jakub Kluziński, prezes Stowarzyszenia Kocham Radom, podziękował za zaproszenie do udziału w grupie partnerskiej Partnerstwo Puszczy Kozienickiej LOKOMOTYWA oraz podkreślił zasługi grupy dla promocji całego regionu. Zadeklarował pomoc ze strony Stowarzyszenia Kocham Radom jak również ze strony współpracującego ze Skansenem Leśnej Kolei Wąskotorowej w Pionkach Stowarzyszenia Radomian w Warszawie. Jakub Kluziński wspomniał o sierpniowym pikniku rowerowym w Skansenie Leśnej Kolei Wąskotorowej. Wspólnie z prezesem Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych, panem Pawłem Szwedem, planowana jest kolejna wspólna akcja przy okazji otwarcia izby muzealnej na terenie Skansenu.

Kolejne spotkanie grupy partnerskiej odbyło się 12 września br. w Kozienicach. Jego tematem była współpraca grupy partnerskiej z samorządami. W spotkaniu uczestniczyli starostowie, burmistrzowie i wójtowie gmin ? przedstawiciele pięciu powiatów, przez które przebiegać ma Szlak Bursztynowy na terenie Ziemi Radomskiej.

 


<< powrót

Strona główna |
Kocham Radom | Kochają Radom | Aktualności | Radom i region | Kochamy Radom | Kontakt|